V rozhodovacím nákupním procesu hraje vždy velkou roli především cena. Jestliže si plánujeme koupit něco nového, třeba nějaký nový kousek do svého šatníku, díváme se vždy nejen na to, jak moc se nám líbí, ale také na to, kolik stojí.
Existuje celá řada lidí, kteří se rozhodují čistě na základě ceny a nakupují především v různých akcích, které jim zaručují tu nejnižší možnou útratu.
Napadlo vás ale někdy zamyslet se také nad tím, jaký je životní příběh zvoleného výrobku a za co konkrétně platíte?
U mnoha akčních výrobků, právě především z oblasti módy, byste tak pravděpodobně narazili na to, že lákavá nízká cena byla vykoupena utrpením někde na druhé straně zeměkoule. To, na čem my ušetříme, zaplatí svou bídou lidé ze zemí globálního jihu.
Z konkrétních statistik mnoha organizací můžete zjistit, jak mizivé procento z celkové ceny výrobku získají ti, kteří na něm odvedou nejvíce práce. Naopak až zoufale velký díl si na své konto připíše marketing a především konkrétní „značka“, pro kterou byl výrobek zhotoven. To nevede k ničemu jinému, než k závažným důsledkům bídy lidí z chudých zemí. Aby uživili svou rodinu, pracují mnohdy šestnáct hodin denně, bez přestávek a bez nároků na jakékoli volno v průběhu roku, pracují za mizivou mzdu, bez sociálního a zdravotního pojištění, ve zdravotně závadném, rizikovém prostředí. Bohužel, novodobé otroctví se nevyhýbá ani dětem.
Až tedy budete příště volit, co si koupíte, zkuste se poohlédnout po výrobcích s certifikací, jež zajišťuje spravedlivou cenu pro pěstitele i výrobce, nepodporuje dětskou práci a bere ohledy na životní prostředí. Taková je například certifikace Fair Trade. Pokud lidé, kteří pro nás věci vyrábí, dostanou za svou práci spravedlivě zaplaceno, budou moci pracovat za důstojných podmínek a jejich děti budou moci chodit do školy, nebudou mít důvod migrovat sem do Evropy. I zdánlivě dražší výrobky nás tak v důsledku vyjdou mnohem levněji.